کفش های جدید از طراح ژاپنی بر گرفته از جامه قشر فروتنان جامعه به نام فاروشیکی

کفش، پاافزاری است جهت محافظت، پوشش و راحتی پای انسان. از آن جایی که پا به مراتب نسبت به اعضای دیگر بدن دارای بیشترین تعداد استخوان می باشد و در برابر شرایط محیطی، برخورد با سطوح متفاوت زمین دارای بیشترین آسیب خواهد بود، طراحی مناسب، استفاده صحیح استانداردها از دیدگاه مهندسی عوامل انسانی، زیبایی شناسی و… به عنوان فاکتورهای مهم و ضروری در روند طراحی و تولید یک کفش به شمار می آیند.

کفشهای فاروشیکی
کفشهای فاروشیکی

پیشینه  کفش ،فرهنگ به فرهنگ متفاوت و تابع عملکرد و شرایط محیطی آن بوده است، در ایران این پا افزار درانواع چاروق، گیوه، نعلین، اروسی، سگکی، صندل، قُندره و دهان‌دولچه‌ای ساخته می‌شد.

کفشهای فاروشیکی
کفشهای فاروشیکی

در عصر حاضر یکی از ضروریات جامه و پوشش انسان هزاره سوم و مدرن کفش می‌باشد و تمرکز بر معیارهای زیبایی شناسی، طراحی هویت و عملکرد از جایگاه برتری در طراحی این محصول برخوردار هستند.

اغلب ما کفش هایی که تا مدتی پیش به عنوان کفش های پنج انگشتی طراحی و تولید شده اند را به خاطر داریم، که تا حدودی بدنامی را از لحاظ دیدگاه طراحی بدست آورد، بسیاری از مردم آن را یک شاهکار طراحی مینیمالیستی می‌پندارند و برخی آنرا “وحشت زده و عجیب و غریب” تفسیر می‌نمایند.

شرکت ایتالیایی ویبرام(Vibram) به تازگی طرحی از طراح ژاپنی ماسایا هاشیموتو(Masaya Hashimoto) با نام کفش های فاروشیکی که بر گرفته از جامه قشر فروتنان جامعه به نام فاروشیکی(Furoshiki) از دوران نارا ژاپن می‌باشد، به تولید رسانده است.

این طراحی ساده و مینیمال (کمینه‌گرا) و ساختار شکنانه، متناسب با هر نوع پایی از دیدگاه آنتروپومتری در نظر گرفته شده است.
ساختار این کفش از یک کف، جایگاه انگشتان و دو بال پارچه ای متصل به کف که نقش رویه را ایفا می‌نمایند تشکیل شده است. با توجه به تخصص شرکت ویبرام در تولید کفش هایی با استحکام بالا، این پا افزار سبک، با دوام، مقاوم در برابر آب و رطوبت متناسب با فعالیت های ورزشی می‌باشد و بطور قطع برای جامعه هدف جوان، نو پرست و طرفداران استایل‌ های متفاوت و عجیب و غریب در نظر گرفته شده است.

پژوهشگر: محمود عباسی

 

The post کفش های جدید از طراح ژاپنی بر گرفته از جامه قشر فروتنان جامعه به نام فاروشیکی appeared first on جامه نامه.

کفش های جدید از طراح ژاپنی بر گرفته از جامه قشر فروتنان جامعه به نام فاروشیکی


مدل و زیبایی